Adrese Teslim Diyet Yemeklerinde Doğru Adres
formena_canlı_destek Canlı Destek
Formena-Diyet-Yemekleri-Blog-diyette-bulgur-pilavi-mi-pirinc-pilavi-mi

Diyette; Bulgur Pilavı mı? Pirinç Pilavı mı?

Diyet Yaparken Pirinç Pilavı mı Yoksa Bulgur Pilavı mı Tercih Edilmeli?

Pirinç ve bulgur pilavının Türk yemek kültüründe büyük bir yere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat konu diyet, kilo verme ve sağlıklı yaşama geldiğinde pirinç pilavının mı, yoksa bulgur pilavının mı daha iyi bir seçenek olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Her ikisi de içerdikleri vitamin ve mineraller ile sağlığa faydalı olsalar da diyet yaparken durum farklı olabilir.

Pirinç ve Bulgurun Özellikleri

Pirincin en büyük artısı gluten içermemesidir. Fakat bulgur besin değerleri bakımından pirinçten daha zengindir. Protein alımına dayanan bir diyet yapıyorsanız pirinçten daha fazla protein içeren bulguru tercih edebilirsiniz. Proteinin yanı sıra içerdiği demir açısından da bulgur pirincin önüne geçmeyi başarıyor.

Bununla beraber bulgur pilavının glisemik indeksi daha düşüktür. Glisemik indeksi yüksek olan pirinç pilavı kan şekerini çok daha hızlı yükseltme özelliğine sahiptir. Bu da uzun süre tok hissetmenizin önüne geçerek kısa sürede acıkmanıza sebep olur. Öte yandan bulgur tok tutar ve atıştırma ihtiyacınızı azaltır. Ayrıca bulgur pilavı metabolizmayı düzenleme ve bağırsak sağlığı konularında da pirinçten daha iyi bir iş ortaya çıkarır.

Tüm bunlar düşünüldüğünde kilo verme aşamasında olan birinin pirinçten ziyade bulgur pilavı tüketmesinin daha doğru olacağını söyleyebiliriz. Bulgur pilavı pirinç pilavına göre daha sağlıklı ve besleyici olsa da karbonhidrat içeriğinden dolayı haftada en fazla 1-2 defa tüketilmesi diyet sürecine katkı sağlayacaktır.